Notatnik liturgisty

Wszystko się zdarza sługom ołtarza

Aula o. Kordeckiego

Uwagi ogólne

  • Opis oddaje Kongregację Odpowiedzialnych Ruchu „Światło-Życie”. Przejrzyj też materiały ogólnojasnogórskie.
  • W auli są odprawiane jutrznie i nieszpory. Aula nie bardzo nadaje się do odprawienia Mszy.
  • Nie używa się kadzidła, chociaż teoretycznie możnai by było. Zakaz dostaliśmy po tym, jak ktoś okadził karocę Mościckiego (tą w przejściu) zostawiając pod nią trybularz.
  • Próbę się robi na miejscu. W przypadku Nieszporów też to można zrobić, bo przedtem jest przerwa na kolację.

Przestrzeń

Aula jest ogólnie koszmarna, do sprawowania liturgii też. Ołtarz i prezbiterium stoją naprzeciwko schodów i ogromnego, bogo-ojczyźnianego obrazu, więc mówiący, w tym homileci, cały czas kręcą głową na lewo i prawo. Nie mam pojęcia, jak się powinien zachowywać lektor. Jako ołtarza używa się stołu prezydialnego, tylko przykrywa się go białym obrusem. Za ambonę robi trybuna.

Po północnej stronie prezbiterium znajduje się schola. Po południowej stronie kilka pierwszych rzędów jest zarezerwowane albo dla VIP-ów, albo dla tych, co przyjmują błogosławieństwo do Stowarzyszenia.

Celebrans siedzi na środku za ołtarzem. Jeśli nie ma innych duchownych w strojach chórowych, to ministranci siedzą po dwóch stronach. Jeśli są pseudo-koncelebransi (na liturgii godzin nie ma takiego pojęcia jak koncelebra), to reszta posługujących siedzi na dostawkach, które trzeba przewidzieć po dwóch stronach (po stronie scholi też, bo tam jest kilku posługujących).

Procesja wejścia ustawia się w przejściu na górze, schodzi południowymi schodami i idzie przed stół/ołtarz. Ukłon. Krzyż odnosi się na bok (jest już inny na środku), świece stawia się po dwóch stronach ołtarza. Wraca tak samo.

W auli grasują fotoreporterzy. Należy im wyznaczyć miejsce tak, żeby nie wchodzili między ołtarz a obraz. CDKS wyznaczy jednego albo dwóch, co zrobią dla wszystkich. Są też kamery na potrzeby transmisji: jedna na wprost trybuny i jedna-dwie gdzieś po bokach, być może przenośne. Ogólnie jednak kamery mniej przeszkadzają, bo się nie przemieszczają i są w miarę przewidywalne.

Na Kongregacji są też rozmaite stoiska różnych diakonii i KWC, do tego sezonowe sekretariaty, do których się trzeba zgłaszać w określonych godzinach (np. na błogosławieństwo). Większość tego jest albo w korytarzu, albo na końcu przy wyjściu, więc nie przeszkadza w liturgii. Trzeba tylko szybko skontrolować, czy ktoś się nie rozstawił na schodach na trasie procesji.

Varia

Akustyka sprzyja gadaniu. Ludzie mają problem, żeby się wyciszyć.

Rejestracja

We wschodnich sektorach z przodu obraz częściowo zasłania ekran. W 5. rzędzie tak gdzieś 3-4 miejsce już dobrze widać.

Gniazdka elektryczne są naprzeciwko rzędów (niedokładnie sprawdzone):

  • NE: 5, 11, 17, 23 i przy schodach;
  • NW: 21;
  • SE: 5, 11, 17, 29;
  • SW: 8, 17, 26;
  • na północnej ścianie nie ma ani jednego.

W ogóle mało jest gniazdek. Najlepiej jest wziąć kotkę.