Notatnik liturgisty

Wszystko się zdarza sługom ołtarza

Kościół pw. Matki Bożej Bolesnej

Parafia Matki Bożej Bolesnej w Milanówku

Przestrzeń

Latem w kościele bywa strasznie duszno, ponieważ nie można otworzyć okien (to tak naprawdę są drzwi), bo potem nie da się ich łatwo zamknąć. W 2018 można było otworzyć tylko jedną parę tych drzwi.

Adaptacje prezbiterium (ks. proboszcz na pewno wskaże, ale zawsze):

  • dostawić krzesła dla koncelebransów (biurowe, z salki w korytarzu)
  • można odstawić pulpit przy miejscu przewodniczenia
  • warto pozbyć się dzwonków, bo jeszcze ktoś się potknie

Procesje

Procesje wejścia i wyjścia

Procesję wejścia można zrobić albo dworem, albo korytarzem wzdłuż nawy. Uwaga na wózki, szczególnie w tym drugim wariancie: jeśli jest ciepło, mamy trzymają dzieci na zewnąrz i na dźwięk sygnaturki wstawiają wózki do koscioła prosto pod procesję.

Procesja wyjścia tą samą drogą, albo krótka jeśli wychodzicie bez neoprezbitera, który wlepia błogosławieństwa.

Procesja na Ewangelię

Procesja przed Ewangelią: najlepiej robić wariant watykański, chodząc od drzwi przy zakrystii. Czterech, dwie świece i kadzidło, wychodzą i kłaniają się przed ołtarzem, kadzidło idzie do miejsca przewodniczenia, dalej łatwo. Akurat strony są dobrze, ponieważ wychodząc z zakrystii prowadzi łódka, a idąc do ambony prowadzi trybularz. Po Ewangelii wyjście krótko, nie synchronizując kadzidła i świeczek.

Proboszcz wyznaje stary zwyczaj zostawiania świeczek pod amboną na homilię. Jeśli zobaczy was ćwiczących co innego, przestawi was na taki wariant i jeszcze każe wam przyznać mu rację. Następnym razem pewnie nie będzie ćwiczenia na widoku.

Ewangeliarz zostaje na ambonie.

Procesja komunijna

Komunia święta wymaga przemyślenia. Ks. proboszcz zwykle proponował, żeby postawić czterech na stopniu do prezbiterium naprzeciwko przejść między ławkami i może jeszcze dwóch w połowie nawy. Wariant na sześciu wymaga sprawnej służby ładu, ale latem jest konieczny, bo w kościele jest duszno. Nawet kosztem zrobienia bałaganu.

Uwagi różne

Nie można zrobić tak, że ceremoniarz ma łódkę, bo siedzi bardzo daleko od miejsca przewodniczenia. W ogóle ceremoniarz dobrze żeby niczego nie miał, nawet mikrofonu.

Dostępny sprzęt:

  • Ewangeliarz
  • książeczki do koncelebry ok. 9 szt.
  • mikrofony bezprzewodowe 2 szt., nie ma kija
  • koszyczki na tacę 4 szt.

Przedwakacyjny dzień wspólnoty

Korzystając z gościnności Proboszcza, ks. Jana Mężyńskiego, tutaj bywają przedwakacyjne dni wspólnoty w luce między Mszami o 12:30 i 18:00. Zawiązanie wspólnoty zwykle jest na trawniku za kościołem, gdzie pod drzewami jest cień.

Od jakiegoś czasu Msza na DDW jest prymicją jednego albo kilku neoprezbiterów z Ruchu. Trzeba wtedy się lepiej przyłożyć do Mszału.

Krąg liturgiczny można zrobić na plebanii na dole. Jeśli by się nie dało, można próbować u sióstr. Do domu parafialnego warto mieć ze 2 kartki z napisem „krąg liturgiczny”, w tym jedna ze strzałką w lewo. W każdym wypadku ok. 15 kartek z tekstami.