Notatnik liturgisty

Wszystko się zdarza sługom ołtarza

Celebracja pokutna za grzechy ludzi Kościoła

Sprawa pedofilii, jej ofiar i zamiatania problemu pod dywan jest nadal w dużej mierze tematem tabu, choć na szczęście powoli przestaje być. Jest to spowodowane m.in. tym, że problem nie istnieje w publicznej modlitwie Kościoła (liturgicznej i nieliturgicznej), a z drugiej strony co tydzień uroczyście wyznajemy wiarę w Kościół apostolski i święty. Przez wiele lat pracowała zasada lex orandi lex credendi — wierzymy tak, jak się modlimy. Nic dziwnego, że ludzie wierzący, skonfrontowani z oskarżeniem znanego lub nieznanego księdza odruchowo biorą jego stronę.

Dlatego, oprócz innych działań, należy co jakiś czas zorganizować taką celebrację, żeby temat włączyć do modlitwy Kościoła.

Celebracja, którą zrobiliśmy w Piasecznie, została ukradziona Archidiecezji Łódzkiej (serdecznie dziękuję ks. Łukaszowi Burchardowi, sekretarzowi JE abpa metropolity) i przerobiona. Archidiecezja Łódzka ukradła z Watykanu i też przerobiła.

W tej wersji brakuje mi trochę modlitwy za ofiary. Ale żadnych ofiar na parafii nie mieliśmy, więc uszło nam to na sucho.

Ceremoniał (PDF).